Profilaktyka

O właściwej profilaktyce zębów należy pamiętać na co dzień, jednak dodatkowo warto zdecydować się na regularne wizyty i zabiegi profilaktyczne u dobrego stomatologa. W Bytomiu zapraszamy do gabinetu Stomatolog Dziecięcy, gdzie proponujemy profesjonalne zabiegi zabezpieczające zęby dziecka przed próchnicą.

Dowiedz się także, jak skutecznie wzmacniać i chronić zęby malucha w domu. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi profilaktyki domowej.

Lakowanie bruzd zębów

Lakowanie jest bardzo skutecznym zabiegiem profilaktycznym zabezpieczającym bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych przed próchnicą. Standardem postępowania w stomatologii dziecięcej jest lakowanie bruzd pierwszych trzonowców stałych (szóstki). Są to zazwyczaj pierwsze zęby stałe pojawiające się w buzi dziecka, za mlecznymi trzonowcami.

Dostęp podczas szczotkowania jest w tamtym rejonie zazwyczaj utrudniony. Dziecko często nie oczyszcza skutecznie głębokich bruzd, które są bardzo podatne na działanie bakterii obecnych w jamie ustnej. Młode zęby stałe są niedojrzałe i mniej odporne niż zęby osób dorosłych. Sprawia to, że są to zęby najczęściej dotknięte próchnicą w uzębieniu stałym, a więc wymagają szczególnej ochrony.

U dzieci z dużą podatnością tkanek zęba na próchnicę lakowane są także bruzdy innych trzonowców i przedtrzonowców stałych, a także zębów trzonowych mlecznych.

Na czym polega zabieg lakowania?

Lakowanie to zabezpieczanie bruzd na powierzchni żującej zębów płynnym materiałem. Powierzchnia zęba jest dokładnie oczyszczana, a także kontrolowana laserem diagnostycznym Diagnodent. W ten sposób zyskujemy pewność, że bruzdy zęba nie są zajęte przez bakterie próchnicowe. Laki stosowane w naszym gabinecie wzbogacone są dużą ilością fluoru, który dodatkowo wzmacnia tkanki zęba i sprawia, że są one bardziej odporne na próchnicę.

Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji kontaktowej przeprowadzany jest poprzez lakierowanie lub aplikację smakowego żelu, czy też pianki fluorkowej na zęby. Preparaty te wzbogacone są we fluor o bardzo dużym stężeniu, znacznie przekraczającym stężenie w pastach do zębów.

Harmonogram zabiegów fluoryzacyjnych jest ustalany indywidualnie dla każdego małego pacjenta. Zabieg ten powtarzamy co 3 lub co 6 miesięcy, w zależności od podatności tkanek zęba na próchnicę. Jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, co wykorzystywane jest również w procesie adaptacyjnym dziecka do leczenia dentystycznego.

Dentysta dziecięcy, Bytom – w celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny!